وبلاگ

نحوه تمیز کردن و مراقبت از لباسهای نخ پنبه

نحوه تمیز کردن و مراقبت از لباسهای نخ پنبه

آیا نحوه تمیز کردن و مراقبت از لباسهای نخ پنبه را می دانید؟

پارچه پنبه ای از الیاف طبیعی گیاهی ساخته شده و به طور گسترده در لباس ها، انواع رومیزی ،ملافه ها و اکثر لباس های ظریف بچه ها تا شلوار جین های آبی از پارچه نخ پنبه ای استفاده میشه.
این نوع الیاف را به خاطر خاصیتی که دارد می توان برای تولید پارچه های راحت و تنفس پذیر بافته کرد.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از لباسهای نخ پنبه 2

لباس های پنبه ای مقرون به صرفه و بادوام هستند،
اگر چه لباس هایی که ترکیب هایی مخلوط الیاف پنبه ای هست معمولا بلافاصله بعد از شستشو اماده پوشیدن و استفاده هست ، ولی لباس هایی که صد درصد پنبه ای هستند نیاز به مراقبت بیشتری دارند تا بهترین ظاهر و ماندگاریشون برای سال ها حفظ شود.

هر چند وقت یکبار لباسهای نخ پنبه را تمیز کنیم؟

لباس های صد درصد پنبه قابل شستشو هستند. و بسته به کثیفی آن، می توان چندین بار شسته شود. با این حال، همیشه قبل از انداختن لباس ها در ماشین لباسشویی، برچسب مراقبت از لباس ها را بررسی و مطالعه کنید.

در حالی که پنبه قابل شستشو است، برخی از لباس ها به دلیل داشتن لوازم جانبی و شکل و ساختاری که دارند. مانند آسترها و وسائلی که در لباس کار شده و قابل شستشو نیستند یک سری از لباس های نخ پنبه که ممکن است آسیب پذیر باشند با ماشین لباسشویی از تنظیمات شستشوی ظریف استفاده شود یا با دست شسته شوند.بنابراین اگر در شستن لباس ها مبتدی هستید و فقط برچسب مراقبت رو لباس رو میبینید به آن اعتماد کنید و دستورالعمل را اجرا کنید.

دستورالعمل و نحوه شستن لباس های نخ پنبه

 1. پاک کردن و از بین بردن لکه ها:
  اگر لباس های پنبه ای شما دارای لکه است. قبل از انداختن آن ها به ماشین لباسشویی یا شستن با دست، لکه های آن ها را با لکه بر از بین ببرید، اگه لکه ها تازه باشند مدت زمان کمتری برای پاک کردن صرف می شود.
  الیاف های موجود در لباس هر کدام در هنگام تمیز کردن با محصولات لکه بر و هنگام شستشو واکنش های متفاوتی نشان می دهند. پس هنگامی که برای اولین بار از یک محصول لکه بر روی پارچه های نخی رنگی به خصوص رنگ های تیره و خاکی استفاده می کنید، آن را روی یک درز داخلی یا سجاف تست کنید تا از رنگ ثابت بودن لباس مطمئن شوید.

  پاک کردن لکه از لباس

  پاک کردن لکه از لباس

 2. مواد شوینده و نرم کننده پارچه خود را انتخاب کنید:
  انتخاب یک شوینده خوب با کارایی بالا بهترین گزینه برای از بین بردن خاک، بو و بیشتر لکه های بدن است. با این حال، اگر لباس های شما فقط کمی کثیف است، استفاده از مواد شوینده روی پارچه های نخی بی خطر است، حتی اگر آن را با دست می شویید.
 3. انتخاب دمای آب:
  اگر لباس نخی نزدیک به بدن پوشیده شود مانند لباس زیر، جوراب و لباس خواب ، آب ولرم بهترین دمای شستشو برای جلوگیری از چروکیدگی، کشیدگی و رنگ پاشی است. آب با دمای سردتر به جلوگیری از محو شدن رنگ های روشن یا تیره می کند.
  لباس زیر، جوراب، لباس خواب، ملحفه، حوله و حوله آشپزخانه باید در آب داغ شسته شود تا باکتری، خاک بدن و مایعات بدن از بین برود. این امر به ویژه در صورتی مهم است که فردی در خانواده بیمار، بسیار جوان، بسیار مسن یا دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشد.

  تنطیم درجه دمای شستشو

  تنطیم درجه دمای شستشو

 4. انتخاب سیکل یا مدل شستشو:
  پنبه رو تقریبا می توان در هر سیکلی شست. سیکل نرمال برای اکثر لباس ها خوب کار می کند، ولی اگر لباس نخی از توری یا تزئین شده باشه از سیکل ملایم رو انتخاب کنید یا با دست بشویید. سیکل های لباسشویی بسته به سیکل انتخابی و اندازه واشر می توانند از ۱۰ تا ۴۵ دقیقه کار کنند.

  انتخاب مدل شستشو

  انتخاب مدل شستشو

 5. انتخاب زمان خشک شدن:
  خشک شدن بیش از حد پنبه باعث چروک شدن لباس می شود، تنظیم پرس دائمی را برای لباس های نخی انتخاب کنید یا از تنظیم دمای خشک کن کمتر استفاده کنید.ملحفه ها، حوله ها و حوله های آشپزخانه را می توان در دمای بالاتری خشک کرد تا روند کار سرعت ببخشید، زمان خشک کردن به اندازه بار بستگی دارد.

اگر لباس ها در حالی که کمی مرطوب هستند از خشک کن خارج شوند برای جلوگیری از چروک شدن بیش از حد آن هارو آویزان کنید تا خشک شوند، اکثر لباس های نخ پنبه نیاز به اتو بسیار کمی دارند.

لباس پنبه ای را می توان روی بند رخت در فضای باز یا قفسه خشک کن داخلی خشک کرد. در حالی که اشعه ماورای بنفش خورشید به سفید شدن لباسهای نخی سفید کمک می کند، لباس های نخی رنگی را دور از نور مستقیم خورشید آویزان کنید تا از محو شدن آنها جلوگیری شود.

اتو کردن لباس های پنبه ای

اتو کردن لباس

اتو کردن لباس

برخی از پارچه های نخ پنبه هنگام شستن بیش از حد چروک می شوند یا لبه های لباس فر می شود که نیاز به اتو دارند.

از اتوی متوسط گرم استفاده کنید و همیشه برای محافظت بیشتر از یک پارچه فشاری بین اتو و پارچه استفاده کنید.

دمای بسیار بالا هنگام اتو می تواند الیاف سلولزی را بسوزاند و از بین ببرد. سوختن الیاف باعث سوزش و زرد شدن پارچه می شود.
همچنین می توانید از اتو بخار برای صاف کردن و از بین بردن چین و چروک های بزرگ استفاده کنید.

با انواع پارچه پوشاک و کاربرد هر یک آشنا شوید!

نگهداری لباس های نخ پنبه

پارچه پنبه ای کاملا بادوام است و به راحتی می تواند پوشیدن روزانه را تحمل کند. برای اینکه لباس های نخی را در شرایط مطلوب نگه دارید:
شلوارهای نخی را تا کرده و در کمد قرار دهید و پیراهن های نخی را در کمد آویزان کنید.

هنگامی که لباس های ۱۰۰درصد پنبه را به مدت طولانی نگهداری می کنید، نیاز نیست نگران خورده شدن توسط حشرات باشید. چون بیشتر حشرات الیاف های حیوانی را ترجیح می دهند.

فقط باید نگران سوسک های فرش و لاروهایشان باشید که پنبه می خورند. اما می توانید مواد دافع طبیعی مانند گلوله های سرو و روغن سرو را پیدا کنید و در کنارشون استفاده کنید.

اگر چه کیسه های پلاستیکی بدون هوا برای لباس های پنبه ای تو کوتاه مدت کار می کنند( از ورود سوسک ها جلوگیری می کند) اما البسه پنبه ای نیاز به تنفس طولانی مدت دارند بنابراین از کیسه های نگهداری پارچه ای استفاده کنید و در جای خنک، خشک و تاریک قرار دهید.
از نگه داری البسه پنبه ای در زیر شیروانی ها و زیرزمین هایی که دما و رطوبت در نوسان هست خودداری کنید.

شما درحال خواندن مقاله نحوه تمیز کردن و مراقبت از لباسهای نخ پنبه هستید.

تعمیرات لباسهای نخ پنبه

لباس های نخی علی رغم دوام، مستعد پارکی و کمرنگ شدن هستند. اگر با خیاطی راحت هستید. تعمیر پارگی ها با استفاده از نخ و سوزن یک کار نسبتا ساده است، همچنین می توانید کارهای تعمیر پیچیده تر را به بسپارید.

از بین بردن لکه روی لباس های نخ پنبه ای
مانند هر نوع پارچه ای ، برای جلوگیری از لکه شدن دائمی، لکه های روی لباس را با رعایت دستورالعمل های رفع لکه در اسرع وقت تمیز کنید.

دستورالعمل های لکه برها را انجام بدهید و اجازه بدهید حداقل ده دقیقه روی لباس کار کند بعد بشورید.

از سفید کننده کلر رقیق نشده که می تواند الیاف پنبه را ضعیف و سوراخ کند در پارچه های نخ پنبه استفاده نشود بجاش می توانید با خیال راحت از محلول رقیق شده برای از بین بردن لکه و سفید شدن استفاده کنید.

همیشه دستورالعمل های نوشته شده رو سفید کننده را مطالعه کنید. با این حال حتی محلول های رقیق نیز الیاف پنبه را ضعیف می کنند و درصورت استفاده بیش از حد برای سفید کردن لباس ها، باعث پاره شدن و فرسودگی آن ها می شوند.

یک گزینه بهتر برای سفید کردن و براق کردن پارچه های نخی سفید و رنگی استفاده از سفید کننده های مبتنی بر اکسیژن است.

سفید کننده های اکسیژن کندتر از کلر عمل می کنند.

بنابراین اجازه دادن به پارچه ها برای یک ساعت خیس خوردن بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. فراموش نکنید دستورالعمل های محصول را حتما بخوانید و طبق دستور عمل کنید.

جمع بندی:

نکاتی برای شستن لباس های پنبه ای:

۱. برای جلوگیری از چروکیدگی لباس ها ، لباس ها را وارونه بشویید، لباسشویی خود را بیش از حد پر نکنید و در صورت امکان سعی کنید از آب سرد استفاده کنید.

۲. دمای بالا و آب داغ می تواند باعث چروک شدن الیاف پنبه شود، میزان انقباض بستگی به بافت پارچه و نحوه تکمیل و اندازه پارچه در کارخانه نساجی دارد.

۳‌. سعی کنید برای حفظ شکل، رنگ و کیفیت آن، پنبه به خصوص شلوار جین را کمتر بشویید.

۴.نرم کننده های پارچه باعث می شوند الیاف پنبه نرم تر شوند و ممکن است مقداری چین و چروک را کاهش دهند، با این حال برای مراقبت از لباس های نخی ضروری نیست و استفاده از نرم کننده اختیاری است.

پیج اینستاگرام ما

امیدوارم از مقاله نحوه تمیز کردن و مراقبت از لباسهای نخ پنبه خوشتون آمده باشه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *